Novou matraci je potřeba pořídit do nové postele, ale někdy si obměnu zaslouží i vaše stará postel.

zdravotní matrace
Foto: matrace-webstr.cz, Alexis Foam – matrace ze studené pěny COOLFLEX

Bolí vás ráno po probuzení záda a před usnutím se převalujete a nemůžete se uvelebit? Pak je možná na vině právě vaše stará matrace. Vyvstává tedy otázka, jak vybrat matraci?

Kdy je třeba matraci vyměnit?

K pravidelnému a trvalému užívání by nám měla sloužit dostatečně kvalitní matrace. Matrace proleželá, příliš měkká nebo z nekvalitního materiálu vám může zadělat na nepříjemné zdravotní komplikace. Zdravotní následky se nemusí projevit hned, ale klidně až po několika letech. Nejúčinnějším východiskem je prevence a vynaložení dostatečné pečlivosti při výběru nové matrace.

Jaká má být nová matrace?

Na trhu se objevují matrace rozmanitých velikostí, materiálů a s různou tvrdostí. Vhodný typ matrace je pro každou osobu individuální. Samostatnou kategorii představují zdravotní matrace, které mají speciální konstrukci a určení.

Vodítkem pro vás může být vlastní zkušenost. Pokud máte tu možnost, zajděte si do specializovaného obchodu s matracemi a vyzkoušejte si několik typů matrací, ať je můžete porovnat a zjistit, která matrace vám vyhovuje nejvíce.

zdravotní matrace
Foto: matrace-webstr.cz, zdravotní matrace Adriana Bio Greenfirst

Tělo se nesmí do matrace propadat

Obecné pravidlo, které při výběru nové matrace platí je, že se tělo nesmí do matrace bořit. U zdravých dospělých osob je vhodnější vybírat spíše tvrdší matrace. Naopak je tomu u seniorů, pro které se hodí spíše měkčí matrace, ze kterých nebudou mít otlačeniny.

Matrace by měla představovat dostatečně pevnou oporu, aby bylo zaručeno rovnoměrné rozložení váhy a páteř nebyla nijak deformována. Vhodně zvolená matrace má příznivé ortopedické účinky.

Parametry matrace

Kromě osobního pohodlí bychom se při výběru matrace měli soustředit také na technické parametry, které nám zaručí dlouhou životnost i zlepšení kvality spánku.

Cena

Není vhodné volit ty nejlevnější matrace, které jsou vyrobené z podřadných materiálů a jejich životnost je tak velmi omezená. Na chalupě, kde spíte jednou za čas, si vystačíte s obyčejnou matrací. K trvalému spánku by měla sloužit matrace ortopedická, která není levnější než 1500,- korun.

Příliš levné matrace se velmi rychle proleží a neposkytují tělu dostatečnou oporu. Nikdy bychom na matraci neměli šetřit, protože špatně zvolená matrace může způsobit až zdravotní obtíže a komplikace po dlouhodobém a několikaletém užívání.

Tvrdost

Tvrdost matrace je jednou z nejdůležitějších vlastností. Tvrdost je u matrací obvykle rozdělena do stupňů 1-4. Stupnice postupuje od nejměkčích po nejtvrdší.

Stupeň 1-2 Vhodný pro starší osoby
Stupeň 2-3 Ideální pro zdravé lidi s průměrnou hmotností
Stupeň 3-4 Hodí se pro osoby s váhou nad 100 kg

Výška a velikost

Velikostně matrace musí přesně zapadat do rozměrů vaší postele. U výšky matrace máme možnost výběru variabilnější. Výšku matrace volíme podle hloubky ukotvení roštu. Matrace by měla být vyšší než rám postele. Čím vyšší matrace, tím komfortnější řešení.

Materiál matrace

Materiálů matrací je spousta. Materiál matrace je vhodné volit podle postelového roštu tak, aby byla zaručena dostatečná prodyšnost. Asi nejvíce používané jsou matrace pěnové díky přijatelné ceně a univerzálnímu použití. Vyberte si matraci, která vám bude sedět nejvíce ať už se jedná o pěnové matrace, matrace s paměťovou pěnou, z latexu nebo pružinové.


Související články: