S venkovními pracemi na pozemku pro tento rok už definitivní konec a je nejvyšší čas postarat se o uložení veškerých strojů a nářadí, ideálně ještě předtím, než začne mrznout.

zahradni-domek
ilustrační foto: domky-herold.cz

Není snad třeba ani zdůrazňovat, že prvním zásadním krokem je především jejich důkladná očista, a to nejlépe hned po posledním použití zařízení, zejména pokud přichází do styku s hlínou. Týká se to nejen provzdušňovačů, kultivátorů a kypřičů půdy, ale také motyk, lopat, hrábí a rýčů.

U motorových strojů je důležité rovněž zkontrolovat, eventuálně vyměnit svíčky, a vyčerpat z nádrže palivo. Přes zimu totiž ztratí své původní vlastnosti, takže na jaře by bylo stejně nepoužitelné, navíc by mohlo způsobovat problémy při startování. Jinou možností je naopak nádrž zcela naplnit, a tak se vyhnout kondenzaci vlhkosti, možné korozi i vzniku vodního kamene, přídavek   stabilizátoru pak zajistí zachování kvality paliva a eliminuje riziko vzniku pryskyřičných usazenin v palivové soustavě nebo na podstatných částech karburátoru. U benzinových strojů, tedy také u sekaček a pil, je nutná i kontrola, očištění, eventuálně výměna vzduchového filtru, který ovlivňuje nejen bezproblémový chod motoru, ale i spotřebu paliva a množství emisí výfukových plynů. Veškerou techniku je nakonec třeba v normální poloze uskladnit na místě, kde není příliš prašno a vlhko.

naradovy-domek

Stejně neagresivní prostředí si v zimě žádá rovněž zahradní náčiní, už zmíněné rýče, lopaty, hrábě a motyky, určené pro manuální práci. Ve vlhku totiž jejich dřevěným prvkům hrozí plíseň, kovovým zase zrezivění. Neuškodí ani mechanické opravy v podobě utažení eventuálních šroubů a upevnění násad na topůrkách. Vhodné prostředí pro uskladnění může poskytnout také zahradní či nářaďový domek.

Nezapomeňte na veškeré hadice: je potřeba z nich – stejně jako z hydrantů a ze zavlažovacích systémů – vypustit vodu a najít jim suché útočiště, aby nedošlo ke znehodnocení materiálu, z něhož jsou vyrobeny.