Zelená voda v bazénu není nic příjemného. Nahlédněte do článku, proč se tvoří a jaká je nezbytná údržba vody k udržení průzračně čisté vody.

Bazeny1
Foto: mountfield.cz

Někdy se při používání bazénové chemie či filtrace může stát, že voda v bazénu nebude krásně průzračná, jako na obrázcích z katalogu. Častým jevem bývá právě zelená voda v bazénu, případně řasy. Pokud nevíte jak postupovat, tak čtěte následující text.

Zelená voda – proč vůbec vzniká

Když bude voda v bazénu zakalená nebo v ní plavou nepříjemné řasy, tak problém bude v hodnotě pH nebo chloru. Pokud by totiž byly tyto hodnoty v normě, tak by v ní nepřežili žádné organismy.

Pokud je opačný problém, to znamená, že voda v bazénu je kalná, ale je cítit chlorem, tak máte přebytek vázaného chloru. Ten vzniká jako jeden z důsledků vysokého pH. Takže ho musíte snížit, aby zelená voda ustoupila.

Pokud máte problém hlavně s množstvím řas ve vodě, tak nalijte do bazénu přípravek proti řasám a nechte puštěnou filtraci delší čas, aby se pořádně promíchal s vodou. Pokud máte řas v bazénu opravdu hodně, tak se snažte odstranit co nejvíce i mechanicky.

Tip: přečtěte si, jakou hodnotu pH máte udržovat v bazénu nebo jako dávkovat chlor a bazénovou chemii

Pokud máte doma na zahradě bazény, tak byste neměli zapomínat na tři jednoduchá pravidla:

  • pravidelně pouštět bazénovou filtraci, aby se voda přefiltrovala,
  • sbírat síťkou nebo vysavačem volně viditelné nečistoty
  • pravidelně kontrolovat pH, tvrdost vody a chlór
  • ideálně si pořídit zastřešené bazénu

Jak předejít znečištění vody v bazénu

  1. Před vstupem do bazénu byste si měli vymezit prostor, kde se budete moci očistit. Ideální by byla bazénová sprcha, no na očistu nohou postačí i vanička či vědro s vodou.
  2. Po koupání je důležité bazén přikrývat plachtou či zatahovací stříškou. Několik nových majitelů bazénů si myslí, že je to jen zbytečné mrhání financí. No po první sezóně si to ještě rádi rozmyslí. Stačí, že v noci začne pofukovat a druhý den je v bazénu listí, větve, hmyz či zelená voda.
  3. Nezapomínejte v pravidelných intervalech kontrolovat tvrdost vody a hodnotu pH.
  4. Na třetí pravidlo navazuje dezinfekce, která zabraňuje množení mikroorganismů.
  5. Bazénovou chemii dávkujte za pomoci plováků, aby nedocházelo k přímému kontaktu chemických látek s povrchem bazénu.
  6. Minimálně jednou do dne zapněte bazénovou filtraci, aby se promíchaly všechny čistící látky a zachytily se menší nečistoty.
  7. Opomíjet byste neměli čištění dna i stěn bazénu. Pořádně vydrhnutí je nutné zejména tehdy, když jste čištění zanedbávali a zelená voda už v bazénu zanechala svou stopu.